Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

combobx autocomplete για εκατομμύρια εγγραφές

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Markos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 18-08-2013, 17:00. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  14-08-2013, 19:15 73879

    combobx autocomplete για εκατομμύρια εγγραφές

    Ας υποθέσουμε ότι έχω έναν τεράστιο τηλεφωνικό κατάλογο και θέλω να υλοποιήσω autocomplete σε combobox και για το όνομα και για το επίθετο (σαν ένα πεδίο). Φυσικά, σε κάθε επίθετο αντιστοιχούν περισσότερα του ενός ονόματα. Τι συμφέρει από απόψη απόδοσης για να ελαχιστοποιήσω το delay κατά το retrieval δεδομένων από τη βάση; Να έχω όνομα και επίθετο στον ίδιο πίνακα σε ένα πεδίο, σε δύο ξεχωριστά πεδία, ή έναν πίνακα για τα επίθετα και έναν άλλο πίνακα για τα υπόλοιπα στοιχεία (relationship); Και πως φαντάζεστε μια υλοποίηση autocomplete στην τρίτη περίπτωση;

    Δε θέλω κώδικα. Μόνο ιδέες υλοποίησης και τα δύο (ή περισσότερα) cents της εμπειρίας σας...

    Χωρίς να έχω γράψει ούτε μια σειρά κώδικα, θεωρώ ότι η καλύτερη λύση είναι να έχω έναν πίνακα με δύο πεδία (επίθετο και όνομα), ένα in memory computed field για το ονοματεπώνυμο και να γεμίζω τη λίστα με δεδομένα από τη βάση αφού ο χρήστης πληκτρολογήσει το πρώτο γράμμα για το επίθετο. Εσείς, τι λέτε;

    ΥΓ: Μπορεί να δημοσιεύω την ερώτηση στο WinForms section, αλλά φαντάζομαι ότι μια γρήγορη υλοποίηση θα έχει πιο μεγάλη χρησιμότητα σε web εφαρμογές.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  18-08-2013, 16:46 73911 σε απάντηση της 73879

    Απ: combobx autocomplete για εκατομμύρια εγγραφές

    Αν πραγματικά ήταν ένας "τ ε ρ ά σ τ ι ο ς" κατάλογος δεν θα έμπενα καν στον κόνο να κάνω autocomplete. Αν έχεις όλη την Ελλάδα μέσα στην βάση σου, και προσπαθήσεις να βγάλεις ένα "Παπαδόπουλο" ή ένα "Γιώργο"/"Γιάννη"/"Μαρία" έχει κάποιο νόημα;

    Μην ξεχνάς ότι κάθε αναζήτηση θα είναι ένα query επάνω σε indexes, που θα "βογκάνε" κάθε φορά που κάποιος περιμένει το autocomplete, άσε που ο τελικός χρήστης θα θέλει το αποτέλεσμα να είναι "ατάκα και επι τόπου".

    Αξίζει κάτι τέτοιο την σπατάλη των resources σου;

       

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  18-08-2013, 17:00 73913 σε απάντηση της 73911

    Απ: combobx autocomplete για εκατομμύρια εγγραφές

    Συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Τη συγκεκριμένη απαίτηση την είδα σε site ανάθεσης εργασιών σε freelancers, ως must. Αφορούσε σε βάση δεδομένων με 2,5-μύρια εγγραφές (όλη η Ελλάδα είναι περίπου 10-μύρια). Το συγκεκριμένο project είχε, κατά τη γνώμη μου, κοστολογηθεί χαμηλά. Εν τούτοις, αρκετός κόσμος ενδιαφέρθηκε. Και λέω "δε μπορεί", όλοι αυτοί κάτι παραπάνω θα ξέρουν... Όσο κι αν έψαξα, ικανοποιητική προσέγγιση δε μπόρεσα να βρω. Εκτός και αν τα 2.500.000 εκατομμύρια records είναι μέσα στις "δυνατότητες" του autocomplete. Πάντα μιλάμε για desktop εφαρμογή.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems